Numismatika
Sbírání mincí
Název numismatika pochází z řeckého nómisma (latinského nummus), tj. právo, obyčej. V užším slova smyslu je to historická věda, která se zabývá pouze kovovými penězi, mincemi v souvislosti s hospodářskými a sociálními jevy, osvětluje dějinný vývoj a dějinný úkol peněz.
Pro určení ceny každé mince je nejdůležitějším faktorem její KVALITA. Posoudit objektivně kvalitu mince a zároveň v dnešní době i pravost mince je ovšem složité i pro mnoho odborníků z tohoto oboru. Každý numismatik má totiž trošinku odlišný názor, který je ovlivněn především subjektivním faktorem z praxe! Platí tedy, že stejné exempláře mince v různé kvalitě mají jinou sběratelskou hodnotu.
Především u KOPIÍ mincí je v dnešní době pro mnoho odborníků problém znalost výrobně-technologických možností. V dnešní době je již možné: minci naskenovat 3D skenerem, převést data do 3D modelu a následně vyrobit raznici a mince razit. POZOR toto je již běžná praxe a to především v Polsku a Číně. A i přesto, že je stále kvalitativní rozdíl mezi výrobci, nebo-li novodobými padělateli, najdou se i odborníci, kteří kvalitní kopii mince nerozpoznají od originálu. Proto je velice důležité mít se v dnešní době na pozoru a být při nákupu obezřetný a to především u vzácných mincí, které se díky jejich tržní ceně kopírují nejvíce.
Značení kvality
3/3 mince hodně otřelá, poškozená oběhem
(nejhorší kvalita: mince je zničená - např. provrtaná, nebo nečitelná a lze jí určit s velkými obtížemi)
2/2 mince otřelá, prošlá oběhem
(horší kvalita: mince dlouho obíhala a stopy z oběhu jsou výrazné, detaily nejsou zachovány, má otřelou hranu, portrét, znak i písmena v opisu, ale lze ji však bez problémů určit)
1/1 mince nepatrně otřelá, prošlá oběhem, všechny detaily jsou ostré, drobné úhozy z oběhu
(dobrá kvalita: mince prošla krátce oběhem, a stopy oběhu nejsou tak výrazné, je dobře čitelná a všechny detaily jsou na ní patrné, ale nejsou již dokonale ostré, v ploše může mít větší množství drobných úhozů)
0/0 mince neprošlá oběhem, ostré neotřené detaily, většinou ražební lesk (RL)
(perfektní kvalita: mince má všechny detaily dokonale ostré a u novodobých mincí jde o bankovní jakost (BK), mince může vykazovat drobné stopy manipulace z výroby a v ploše mít drobné či jednotlivé úhozy a u starších ročníků nemusí být zcela zachován ražební lesk a mince může mít i patinu)
PROOF mince zhotovená pro sběratelské účely
(mince ražená na leštěném razidle)
Někdy se lze u značení kvality setkat i se znaménky +/- (např. 1-/2+). Znaménko u označení kvality vyjadřuje pouze to, že mince je o něco horší (-), ale nedosahuje nižšího ani vyššího označení.
VARIANTA (v)
jde o mince ražené jinou nebo-li novou a z výrobně-technologických důvodů upravenou raznicí, nebo mince se záměrně výrobně-technologicky upraveným typem vlisu ornamentu či vroubkováním na hraně (z různých mincoven) a přirozeně tedy i s opačným (otočeným) vlisem na hraně mincí - typickým příkladem jsou české mince ražené pro sady a v druhém případě jsou to mince prvorepublikové a mince z období ČSFR
ZKOUŠKA (z)
jde o mince ražené z různých druhů kovu, případně ražené mince na testovací/zkušební raznici - patří mezi varianty a jsou vzhledem k povaze a počtu kusů vzácné
CHYBORAŽBA (ch)
nebo-li zmetek - jde o výjimečně uniklé zmetky z výroby různé povahy (může jít o různé nálitky, vstřiky, tečky a rozstřiky vzniklé při ražbě, vady střížku, pootočením rubu oproti lícu, nedoražené mince (chybějící či částečně chybějící signatura nebo letopočet), dvakrát ražené nebo-li přeražené mince, případně i mince raženy prasklou raznicí či jednou stranou raznice a v neposlední řadě o mince s nedovlisovanou (nedotlačenou nebo chybějící) hranou či mince pro které byl použit jiný typ vlisu ornamentu či vroubkování na hraně než byl pro minci výrobně-technologicky určený, případně i nevycentrováním vlisu vůči středu tloušťky střížku), obecně platí to, že jde o minci výrobně-technologicky neplánovanou do výroby
PATINA
označuje změněný povrch, způsobený dlouhodobým vystavením vlivu ovzduší, vody a podobně, anebo jen dlouhodobým užíváním (barevné změny povrchu nebo koroze)
RL (ražební lesk)
mince mají plně zachovalý lesk ražby a v tomto stavu jsou velice vzácné, prakticky je takový stav dosažitelný jen u mincí, s nimiž je nakládáno zvláštním způsobem
Značení vzácnosti
F falzum (kopie), novoražba
R méně se vyskytující
RR vzácnější
RRR vzácný
RRRR velmi vzácný / unikát
Značení materiálu
dle chemických prvků
Podkategorie
-
Česko
Naše vlast s oficiálním názvem Česká republika a její historicky známé podoby jsem si dovolil z pohledu numismatiky rozdělit na níže uvedené podkategorie, ve kterých najdete všechny:
oběžné a pamětní mince, zkušební ražby i kopie vzácných mincí, nesmím opomenout ani sady oběžných mincí a v neposlední řadě produkci naší České mincovny v Jablonci nad Nisou včetně novodobých ražeb ČNB a jejich certifikátů.
Věřím, že toto rozdělení Vám pomůže najít to, co přesně hledáte ;)
...případně můžete využít klasické fulltextové vyhledávání v pravém horním rohu, kde doporučuji vyhledávat dle interně přidělených katalogových kódů, které jsou u každé položky evidovány v "Detailu produktu" jako "Kód" (např. CZ_1938_5_h) a nebo dle ročníků mincí (např. 1938). Pokud tedy do okénka vyhledávání vložíte "CZ_1938", vyhledávání Vám nabídne dostupné produkty skladem. -
Rakouské císařství
Tato kategorie svým pojmenováním nezahrnuje vše co v ní najdete, ale jejím obsahem z historického pohledu jsou dvě po sobě jdoucí soustátí:
Rakouské císařství byl poloúřední název užívaný v období od 11. srpna 1804 do 21. prosince 1867 pro souhrn dědičných zemí pod vládou rodu habsbursko-lotrinského (do porážky uherské revoluce v letech 1848/9 zahrnovalo pouze území původně náležející ke Svaté říši římské, po tomto datu pak i Uherské království).
Rakousko-Uhersko (německy Österreich-Ungarn), plným názvem Rakousko-uherská monarchie (německy Österreichisch-Ungarische Monarchie, maďarsky Osztrák-Magyar Monarchia), byl státní útvar, respektive reálná unie Království a zemí v Říšské radě zastoupených. Konkrétně Předlitavska (německy Cisleithanien, nepřesně Rakouska) a Zemí svaté Štěpánské koruny uherské nebo-li Zalitavska (německy Transleithanien, nepřesně Uherska), existující od 8. června 1867 do 31. října 1918. Toto soustátí vzniklo přeměnou Rakouského císařství (nástupníka Habsburské monarchie) na základě rakousko-uherského vyrovnání v únoru 1867. Monarchie byla rozpuštěna krátce po porážce v první světové válce. -
Evropa
-
Afrika
-
Asie
-
Austrálie a Oceánie
-
Amerika
-
Antika a středověk
Tato kategorie je svým pojmenováním z historického hlediska tak trošku pokřivena, ale pro jasnou představu o jaké období se jedná a které mince zde naleznete, se to pokusím ihned napravit.
Jedná se o období starověku, středověku a částečně i novověku (konkrétně konec raného novověku).
Letopočtem vyjádřeno 3500 př.n.l. - 1792
Nemincovní platidla (bronzová, měděná, železná či sekerovitá hřivna, lopatka, prut, aj.)
Mincovní platidla (obol, fénik, statér, drachma, brakteát, denár, solidus, florén, groš, tolar, gulden, dukát, krejcar, grešle, aj.)
Starověk: Termín starověk označuje v dějepisectví historické období vzniku a rozvoje prvních civilizací na Středním východě, v oblasti Středomoří a v jižní a východní Asii. Časově lze tuto epochu ohraničit koncem pravěku okolo poloviny 4. tisíciletí př. n. l. a počátkem středověku v 6. až 7. století. Naproti tomu pojem antika se vztahuje výlučně na řecko-římskou etapu starověku. Rozsáhlejší pojem starověk zahrnuje tedy rovněž toto období dějin lidstva.
Středověk: Tradiční označení dějinné epochy mezi koncem antické civilizace (starověku) a začátkem novověku. Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453, případně objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492, či zveřejněním 95 tezí Martinem Lutherem roku 1517. Pojem tedy pokrývá zhruba deset století lidské, zejména ovšem evropské historie.
Novověk: Je považován za označení dějinné epochy v evropských i mimoevropských oblastech. Za symbolický počátek novověku se nejčastěji považuje rok 1492, kdy Kryštof Kolumbus na své první výpravě doplul ze Španělska do Ameriky. Uvádí se též rok 1485, kdy skončila v Anglii válka Růží, dále 1453 (dobytí Konstantinopole Turky), vynález Guttenbergova knihtisku (před rokem 1450), 1517 (zveřejnění 95 tezí Martinem Lutherem) nebo 1526 (bitva u Moháče). Někdy se za počátek novověku považuje rok 1640 (začátek občanské války v Alglii). Konec raného novověku (a počátek moderních dějin) je možné umístit na závěr 18. století (např. události Velké francouzské revoluce roku 1789). V českých zemích je za konec raného novověku považován rok 1792, kdy zemřel německý císař a český král Leopold II. -
Investiční předměty
Každý z nás si představuje investiční předměty tak trošku jinak, pro někoho to je zlato ve všech podobách, pro jiného drahokamy a pro tuto kategorii to jsou především:
různé motivy investičních slitků, investiční mince s čistotou daného kovu 0.999 a blíže neurčité částice cenných kovů (Au, Ag, Pt, apod.) -
Kopie a reprodukce
Všechny kopie zatím naleznete na našem starém e-shopu
Objednávky z obou e-shopů samozřejmě slučujeme - platíte tedy pouze jedno poštovné
(stačí když nás na to v poznámce u jedné z objednávek upozorníte). -
Žetony a nouzové mince
-
Komerční mince